שמני הזית שלנו

סדרת השמנים
שמן ארץ גשור - מהפכת הטעמים
בסדרת ארץ גשור שמונה זני שמנים. לכל אחד מהזנים ארומה ושימושים ייחודיים לו. כדי לעזור לכם לבחור את סוגי השמן המתאימים לכם, יצרנו את גלגל הטעמים - כלי לאפיון השמן באמצעות איור המתאר את תכונותיו העיקריות. העובי של כל אחת מהגזרות בגלגל מיצג את עוצמת הטעם המצוין לידה. שלושה מאפייני טעם: חריפות, מרירות ומתיקות, שני מאפייני ארומה: פירותיות ועשבוניות ומאפיין שישי -שמנוניות המתייחס למרקם השמן.

לצ'ינו
עדין, רענן, טעם מתקתק ללא חריפות או מרירות. זן איטלקי האופייני לטוסקנה, הזיתים מבשילים מוקדם יחסית וקליפתם מתחילה להשחיר כבר באוגוסט. לשמן גוון זהוב, ארומה המזכירה עגבניות ירוקות.

 

קורנייקי
"ירוק" ועשבוני ביותר, חריף ונטול מרירות.
זן שמקורו ביוון. הזיתים מאורכים, קטנים מאד ומבשילים לאט. השמן מכיל רמה גבוהה יחסית של פוליפנולים וחומצה אולאית, המקנים לו יציבות. מנעד טעמי הפירות בשמן זה מדהים.

 

פישולין
חריף, מריר וגם פירותי במידה.
זן שמקורו בצרפת וזוכה במולדתו לביקוש רב. השמן מצטיין באחוז גבוה של חומצה אולאית. אהוב על שפים.

 

שמן הבית
שמן הבית הוא תערובת ייחודית
של שמנים שנמסקו בכרמי גשור. הארבקינה הספרדי תורם את הארומטיות, הפישולין הצרפתי את הטעם הפירותי והברנע הישראלי מוסיף מעט חריפות ומרירות.

 

קורטינה
טעם חזק - מריר, פירותי וחריף.
זן שמקורו בדרום איטליה - מחבל אפוליה, פוניה ואזור בארי. הזיתים נמסקים בעודם ירוקים וכך מתקבל שמן ירקרק ארומטי ודומיננטי. תכולת החומצה האולאית בשמן זה גבוהה ביותר.

 

ארבקינה
עדין מאד ומיוחד מאד.
ן ספרדי אהוב מאד בספרד ובארה"ב בעל ארומה פירותית ייחודית. טקסטורה קלילה (לא שמנוני או כבד), עם נגיעות פירותיות ירוקות ללא חריפות.

 

ברנע
ארומה פירותית, נוטה לחריפות עם מרירות מודגשת.
זן מקומי ייחודי מכרמי איזור קדש ברנע. עצים גבוהים וזקופים. הזיתים מתאימים לשמן ולמאכל.

 

סורי
ארומה פירותית מובהקת נוטה לחריפות ומרירות.
זן שמקורו בלבנון והוא הנפוץ ביותר בישראל. זיתים בולטים בטעמם, למאכל ולשמן. ארומתיות המזכירה עגבניות בתחילת הבשלתן. עשיר בחומצה אולאית.

 

פיקואל
פירותי, מריר וחריף.
זן ספרדי מאזור אנדלוסיה ששמו נובע מצורתו המזכירה פיסגת הר (Pico). השמן עשיר בחומרי טעם ובריאות התורמים ליציבותו הרבה ומאפשרים לו לשמור על איכותו ומאפייניו לתקופה ארוכה - מעל שנה..